My creative English
We współczesnym świecie umiejętność posługiwania się językiem angielskim stała się nieodzowną kompetencją dającą możliwość swobodnego podróżowania, komunikowania się oraz nawiązywania kontaktów z ludźmi z całego świata, pozwala ona również na poznanie kultury innych krajów oraz zwiększa szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy w przyszłości.
Uzasadnione jest zatem podnoszenie motywacji do nauki języka angielskiego od najmłodszych lat, promowanie języka wśród dzieci, a także sprawienie, by jego nauka była przyjemna i efektywna.
Uczeń w młodszym wieku szkolnym jest specyficznym podmiotem kształcenia, także językowego. (…) Stymulowanie rozwoju jest największym zadaniem środowiska, w jakim przebywa dziecko. W głównej mierze dotyczy to środowiska szkolnego, w którym dostarczanie wiedzy i umiejętności językowych zwiększa pojemność pamięci, wpływa na rozwój procesów poznawczych, a odpowiednie metody i techniki oraz oddziaływanie na wiele zmysłów wspomaga rozwój motoryczny i stymuluje percepcję zmysłową dziecka.
Dzieci w wieku wczesnoszkolnym przyswajają język obcy w sposób naturalny, z łatwością naśladują nowe dźwięki, nie obawiają się popełniania błędów, posiadają łatwość intonacyjno – artykulacyjną. Rozpoczynanie nauki języka obcego we wczesnych latach życia dzieci jest dla nich szansą biegłego opanowania języka w dalszym procesie kształcenia.
Dzieci najlepiej zapamiętują wiedzę nabywaną poprzez własne doświadczenia wywołujące emocje oraz aktywizujące zmysły, wykazując wtedy wysoki poziom motywacji podczas wszelkiego typu aktywności zabawowo – edukacyjnych.
Innowacja „My creative English… – język angielski przez zmysły” realizowana jest przez uczniów klas 1 – 3 naszej Szkoły. Wykorzystuje ona zaangażowanie w naukę języka obcego doświadczenia wychowanków oraz wielu zmysłów, gdyż wpływa to korzystnie na czas, w jakim obcojęzyczne słowa oraz wyrażenia zostaną zapamiętane, ale także czas „przechowywania” ich w pamięci.
Głównym celem innowacji jest wprowadzenie uczniów w świat nauki języka obcego poprzez multisensoryczne aktywności, a tym samym rozbudzenie zainteresowania językiem angielskim.
Innowacyjność metodyczna działań polega na wykorzystaniu metody multisensorycznej, metody TPR (Total Physical Response), czytania wrażeniowego, elementów metody Storyline, metody modelowania dialogu QTA (Questioning the Autor), a także metod twórczych z elementami eksperymentowania, odkrywania, obserwowania i doświadczania podczas zajęć językowych.
Pojedyncze elementy wspomnianych metod wzbogacają zajęcia językowe prowadzone przez cały rok szkolny w celu uatrakcyjnienia lekcji i zwiększenia zaangażowania uczniów.